tabletkiNowoczesna antykoncepcja hormonalna nie tylko zapobiega niepożądanej ciąży, ale może także przynieść ulgę kobietom, które maja obfite miesiączki, nasilony PMS lub nieregularne cykle.
Wielu kobietom poprawia się tez cera, łatwiej im utrzymać zgrabna sylwetkę, bo tracą apetyt na słodycze i nie maja obrzęków. Stosowanie hormonalnej antykoncepcji, to również rzadsze występowanie ciąż pozamacicznych, niezłośliwych chorób piersi, torbieli jajnika, a także raka jajnika i trzonu macicy. To właśnie kobiety, które stosują antykoncepcję, regularnie przychodzą do ginekologa. Nie rzadziej niż co trzy, sześć miesięcy. Wtedy mają regularnie robioną cytologię, badanie piersi oraz próby wątrobowe. Kontrola u ginekologa staje się wówczas elementem dbania o siebie, tak jak wizyta u dentysty, czy kosmetyczki. Dzięki temu każda nieprawidłowość jest szybko wykrywana. Kobiety, które unikają hormonów na konsultację ginekologiczną przychodzą średnio raz na 2 lata.
Każda kobieta zanim dostanie receptę na antykoncepcję hormonalną musi zrobić szereg badań m.in. morfologię i badania oceniające pracę wątroby, a potem raz w roku wykonuje się próby wątrobowe. Ponadto dla każdej grupy wiekowej stosowane są tabletki o innym składzie hormonalnym.