Biopsja z szyjki macicy to procedura diagnostyczna, która polega na pobraniu małego fragmentu tkanki z szyjki macicy w celu dalszej analizy w laboratorium. Badanie to ma na celu identyfikację ewentualnych nieprawidłowości, zmian przedrakowych lub nowotworów w tkance szyjki macicy.

Kiedy wykonujemy biopsję z szyjki macicy?

1. Jeśli wynik badania cytologicznego wskazuje na obecność nieprawidłowych komórek, podejrzanych o rozwijanie się zmian przedrakowych, lekarz może zlecić biopsję szyjki macicy w celu potwierdzenia diagnozy.

2. Jeśli w trakcie kolposkopii zauważone zostaną podejrzane obszary lub nieprawidłowości, lekarz może zdecydować się na biopsję, aby dokładniej ocenić te obszary.

  1. Jeśli pacjentka ma niepokojące objawy, takie jak krwawienia międzymiesiączkowe, bóle, czy obfitą miesiączkę, lekarz może zdecydować się na biopsję w celu wykluczenia lub potwierdzenia obecności nieprawidłowości.
  2. Po leczeniu zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy, lekarz może zlecić biopsję w celu monitorowania skuteczności leczenia i oceny ewentualnego nawrotu.

Procedura biopsji szyjki macicy może być przeprowadzana na kilka sposobów, w tym biopsją stożka (konizacją) lub biopsją cienkoigłową. Rodzaj biopsji zależy od okoliczności i wyników wcześniejszych badań. Biopsja jest zazwyczaj przeprowadzana w gabinecie ginekologicznym i jest zwykle krótkotrwała, choć może wiązać się z pewnym dyskomfortem i delikatnym krwawieniem po zabiegu. Wynik biopsji jest analizowany w laboratorium, a na jego podstawie lekarz ginekolog decyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *