Trudno o pełne zadowolenie z pożycia seksualnego, jeśli podczas i po stosunku kobiecie towarzyszy ból. Na szczęście, choć może mieć on wiele przyczyn, niemal zawsze ustalenie tej najważniejszej przyczynia się do wyeliminowania tego nieprzyjemnego objawu.

W wielu przypadkach ból po stosunku jest konsekwencją niewłaściwej pozycji podczas współżycia oraz niedostatecznego przygotowania. Jeśli pochwa jest zbyt sucha, podczas trwania stosunku nie można uniknąć nieprzyjemnych otarć, te zaś powodują nie tylko samą bolesność, ale również stany zapalne, z którymi nie poradzimy sobie bez wsparcia ze strony lekarza.

Inną przyczyną bólu po stosunku są kobiece infekcje intymne, w tym zwłaszcza zapalenie pochwy i sromu. W takim przypadku konieczne jest odwiedzenie gabinetu ginekologicznego i skorzystanie ze środków farmakologicznych, które pomogą w odzyskaniu pełni zdrowia. Leczenie może trwać nawet przez kilka tygodni, a w pewnych okolicznościach poddać się mu powinna nie tylko sama kobieta, ale również jej partner.

Najbardziej niebezpieczną przyczyną dolegliwości bólowych po stosunku są polipy i mięśniaki macicy. W takim przypadku leczenie farmakologiczne często nie jest wystarczające i konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego.