Pytanie o to, kiedy rozpocząć współżycie seksualne nie należy do najłatwiejszych. Z medycznego punktu widzenia kobieta jest do niego zdolna w momencie, w którym zaczyna regularnie miesiączkować, z takim podejściem nie zgodzi się jednak nie tylko żaden psycholog, ale i… prawnik.

Współżycie seksualne jest ważnym elementem ludzkiego życia. Funkcja prokreacyjna ma przecież ogromne znaczenie dla ludzkości postrzeganej jako całość. Błędy popełnione na jego wczesnym etapie mogą być trudne do naprawienia, bywa zaś i tak, że rzutują na całe dorosłe życie kobiety. Nic zatem dziwnego, że dziś mówi się w tym kontekście nie tylko o gotowości fizycznej, ale i psychicznej.

Ponownie nie ma też czegoś takiego, jak bezpieczna granica. Są dziewczęta, które już w wieku piętnastu lat są w stanie współżyć w pełni świadomie i odpowiedzialnie, nie brakuje jednak również osiemnastolatek, które powinny wstrzymać się z tą decyzją. Ważne jest także to z kim i w jakich warunkach rozpoczynamy współżycie i na ile bezpiecznie czujemy się z taką osobą.