Przyczyn, dla których kobiety przeżywają zaburzenia seksualne, może być wiele. Od skutków ubocznych wywołanych antykoncepcją hormonalną, po choroby. Nie warto lekceważyć tego objawu i przyjrzeć się bliżej temu, co może go wywoływać.

Bardzo często zaburzenia libido mają wiele wspólnego z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, szczególnie u kobiet, które przechodzą menopauzę, lecz nie tylko. Zaburzenia takie mogą wskazywać również na niedoczynność tarczycy, choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego czy problemy z krążeniem. Poza przyczynami hormonalnymi, innym powodem obniżenia libido mogą być zaburzenia psychiczne, jak chociażby depresja. A to nie wszystko.
Również często przyjmowane leki mogą powodować skutki uboczne w postaci zaniku chęci na współżycie – szczególnie dotyczy to leków przeciwdepresyjnych, wpływających na hormony i ich działanie czy też tych stosowanych w leczeniu nowotworów. Wpływ na obniżenie popędu ma również alkohol oraz inne używki – ich nadużywanie może negatywne wpływać na libido, ale też i na zdrowie ogólnie, należy więc uważać.