.

Nowotwory są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia kobiet. Liczba zachorowań z ich powodu ciągle się powiększa. Niestety kobiety nieświadome zagrożenia, często zauważają u siebie objawy choroby zbyt późno by można było podjąć skuteczne leczenie. Dlatego też bardzo ważne jest by nie unikać wizyt kontrolnych, gdyż często mogą one ocalić życie pacjentki.

Badania ginekologiczne są podstawą do wczesnego zdiagnozowania choroby. Poddawać się im powinny wszystkie kobiety, nie tylko te które rozpoczęły już współżycie seksualne. Wiek również nie ma znaczenia w przypadku chorób ginekologicznych. Bardzo często rak występuję już także u kobiet w młodym wieku.

Badania ginekologiczne pomogą w porę wykryć raka piersi, raka szyjki macicy, bądź też nowotwory sromu i pochwy. Niektóre badania, jak na przykład badanie piersi, kobieta może przeprowadzić sama. Kobiety, które nie wiedzą jak to zrobić, powinny skonsultować się z lekarzem, który ma obowiązek pokazać jak właściwe powinno się przeprowadzać badanie piersi. Należy pamiętać, że nowotwór wcześnie zdiagnozowany może być całkowicie uleczalny.