Rzęsiskowica jest chorobą sfery intymnej kobiet, wynikającą z zakażenia bakteryjnego. Bakterie mogą się dostać poprzez stosunek bez użycia prezerwatywy lub na przykład używając ręczników czy przyborów do mycia osoby zarażonej. W miejscach publicznych, takich jak baseny czy toalety również mogą skrywać się bakterie rzęsistka pochwowego.

ginekologia

Objawami jest obfita wydzielina z pochwy o żółto zielonkawej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Bakteria podrażnia okolice intymne i może powodować swędzenie. Należy się wtedy udać do ginekologa. Ginekolog wykona wymaz z pochwy, by odnaleźć przyczynę powstałego zakażenia. Leczenie wykonuje się za pomocą przepisanego przez lekarza antybiotyku. Ponieważ lekceważona choroba może prowadzić do poważnych powikłań, należy szybko skierować się na badania.

Często właśnie takie czynniki jak infekcje wirusowe lub bakteryjne są powodem późniejszego braku płodności. Zachowanie higieny intymnej jest bardzo ważne. Mydło obniża odczyn kwasowy, co zapobiega namnażaniu się grzybów. Istnieją specjalne kremy do smarowania narządów intymnych oraz płyny, które oczyszczają i natłuszczają błony śluzowe i skórę.