gastrologStany zapalne pochwy to jedne z najczęstszych dolegliwości, jakie dotykają kobiety. Bardzo często, bo aż w 90% przypadków, za dolegliwości te odpowiedzialne są drobnoustroje takie jak: bakterie, grzyby czy rzęsistki. Zdarza się również, że zapalenie ma podłoże wirusowe. Infekcji nie można w żadnym wypadku lekceważyć, ponieważ może się ona przerodzić w dużo poważniejsze stany zapalne wielu narządów. Nieleczone zapalenie pochwy może doprowadzić do zaatakowania przez infekcję jajników i macicy – w konsekwencji prowadząc do niepłodności.

Objawami, które powinny nas skłonić do wizyty u ginekologa są przede wszystkim zaczerwienienie pochwy i sromu oraz towarzyszące im dotkliwe swędzenie i pieczenie. Dodatkowo może wystąpić ból podczas stosunku lub oddawaniu moczu. Często zapaleniu pochwy towarzyszy również wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.

Zdecydowanie nie powinno się leczyć tej dolegliwości na własną rękę. Pomimo tego, że dla wielu kobiet jest to wstydliwy problem, bezwzględnie należy udać się do lekarza. To ważne, ponieważ do skutecznego leczenia konieczne jest pobranie wymazu z pochwy.