business-woman-smiling1Nowo narodzone dziecko ma wrodzoną odporność przejętą od matki. Naturalne przeciwciała otrzymane w trakcie życia płodowego zanikają jednak w trakcie kilku pierwszych miesięcy życia. Wówczas układ immunologiczny dziecka jest bardzo słaby i zupełnie nie potrafi obronić się przed wirusami lub bakteriami. Z tego powodu dzieci muszą być poddawane szczepieniom.

Pierwsze szczepienie jest wykonywane tuż po porodzie, dosłownie w pierwszej dobie życia dziecka. Jest to szczepienie przeciw WZW B oraz przeciwko gruźlicy. Kolejne szczepienia można wykonać po pierwszym miesiącu życia dziecka. Wystarczy umówić się z lekarzami w wybranej przez rodziców przychodni. Pierwszą wizytę szczepienną najlepiej ustalić w 6-8 tygodniu życia dziecka.

Warto pamiętać o tym, że w Polsce pewne szczepienia są obowiązkowe. Oznacza to, że każde dziecko musi je otrzymać. Podstawowym źródłem wiedzy o szczepieniach jest tzw. Kalendarz Szczepień Ochronnych. Publikuje go Główny Inspektorat Sanitarny. W przychodniach można także skorzystać ze szczepień zalecanych, jednakże są to szczepienia dodatkowe.

Ostatnio w wielu krajach powstają ruchy antyszczepionkowe. Wiele matek wiąże szczepienia z problemami zdrowotnymi swoich dzieci (alergie, autyzm). Przed podjęciem decyzji o szczepieniu warto też skonsultować się z lekarzem i upewnić czy dana szczepionka jest bezpieczna dla małego dziecka.