Popularną w ginekologii metodą antykoncepcyjną jest wkładka wewnątrzmaciczna, która powoduje takie same rezultaty jak tabletki antykoncepcyjne. Zakładana przez lekarza ginekologa opiera swoje działanie o niedopuszczenie plemników do macicy poprzez zmianę śluzu szyjkowego.
wkładka

Taki zabieg powoduje nieszkodliwy dla kobiety jałowy odczyn zapalny. Jednakże ten rodzaj antykoncepcji odradza się paniom, które jeszcze nie rodziły, natomiast zaleca tym, które mają już dzieci, jednak już ich nie planują, bądź nie w najbliższym czasie. Wkładka wewnątrzmaciczna jest pewnym wydatkiem, ale służy na długie lata. Wiążą się z nią jednak pewne niebezpieczeństwa, takie jak np. uszkodzenie macicy, o czym kobieta powinna wiedzieć. W takim wypadku może dojść do bezpłodności, dlatego też trzeba zachować szczególną ostrożność.

Wkładka nazywana jest również spiralą. Jej fachowe założenie, zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Jeśli wkładka spełnia swoją rolę w czasie ciąży, jej usuniecie nie jest zalecane, ponieważ jest to groźniejsze dla płodu niż dla matki. Poleca się w takich sytuacjach pozostawienie wkładki aż do porodu. Niepłodność jest problemem związanym w dużym stopniu ze stanem emocjonalnym, który jest często rezultatem długotrwałej niemożliwości zajścia w ciążę. Antykoncepcja zawsze powinna być dobrze dobrana.