Współczesna ginekologia długo się rozwijała. Jest to dziedzina medycyny, której celem jest profilaktyka leczenia chorób kobiecych a także leczenie chorób żeńskiego układu rozrodczego. Lekarz ginekolog regularnie powinien badać kobietę. Odbywa się badanie przez palce a także przy zastosowaniu wziernika a także poprzez badanie usg.

ginekologia

W zakresie kompetencji ginekologa jest badanie zaburzeń miesiączkowania, diagnozowanie ich przyczyn a także ich leczenie. Wykonywane jest także leczenie stanów zapalnych pochwy a także diagnozowanie oraz leczenie niepłodności. Do obowiązków lekarza należy diagnozowanie nowotworów a także ich leczenie. Przy pomocy regularnie wykonywanej cytologii można dosyć szybko zdiagnozować zmiany chorobowe, i rozpocząć leczenie.

Koniecznie trzeba się badać jeśli jest się w ciąży i jeśli prowadzi się życie seksualne. Ginekolog bada także piersi. Po 40 roku życia konieczne jest wykonywanie mammografii. Badanie to można wykonać gratisowo. Już dziś więc nie zwlekaj i umów się na wizytę do ginekologa.