Ból łechtaczki może mieć wiele przyczyn – zarówno mniej, jak i bardziej niebezpiecznych. Zawsze jednak wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Z badaniem ginekologicznym nie powinno się zwlekać już choćby dlatego, że ból ten można często wyeliminować już dzięki przyjęciu kilku dawek leku.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że za ból łechtaczki najczęściej odpowiadają infekcje intymne. W takim przypadku ból łechtaczki zazwyczaj nie jest jedynym objawem, choć trudno nie zgodzić się z tym, że jest szczególnie uciążliwy. Poza nim pojawiają się także świąd, swędzenie, nieprzyjemny zapach z pochwy i obfita, często posiadająca nietypowe zabarwienie, wydzielina.

Jeśli ból łechtaczki jest przewlekły, a lekarzowi trudno jest określić jego przyczynę, może się nią okazać wulwodynia. Choroba ta charakteryzuje się nagłymi atakami, które pojawiają się nieoczekiwanie, aby równie nieoczekiwanie zniknąć. Choroba do dziś nie ma ustalonej przyczyny, co utrudnia zastosowanie przynoszącego skutek leczenia i znacząco wydłuża jego czas.