Gdy pęknie prezerwatywa w pierwszej kolejności należy pamiętać o tym by nie wpadać w panikę. Nie ma nic gorszego niż stracenie głowy w takiej sytuacji – poprzez panikę można bardzo pogorszyć swoją sytuacje która w zasadzie nie musi być najgorsza. Jeśli pęknięcie prezerwatywy nastąpiło jeszcze przed wytryskiem, należy bardzo ostrożnie wycofać się z pochwy i poświęcić sekundę czasu na zastanowienie się – dlaczego tak się stało, że prezerwatywa pękła.
Gdy stosuje się prezerwatywę dobrej jakości nie powinno dojść do pęknięcia, gdyż są one produkowane z wysokiej jakości materiałów. Prezerwatywy nie pękają ot tak sobie. Należy pamiętać by nie przechowywać prezerwatyw w wysokich temperaturach, nie należy nawilżać ich także nieodpowiednim lubrykantem na bazie oleju, nie wolno używać prezerwatywy kila razy, każda prezerwatywa jest jednorazowa.
Decydując się na stosunek w prezerwatywie trzeba pamiętać by nie była ona za mała a pochwa za sucha. Warto o tym pomyśleć zanim nałoży się następną prezerwatywę i przystąpi do kontynuowania stosunku, gdyż może być taka sytuacja, że następna gumka również pęknie, ale tym razem po wytrysku co jest już dosyć poważnym problemem. Jeśli pęknięcie nastąpiło w trakcie lub po ejakulacji należy wtedy bardzo ostrożnie się wycofać, przytrzymując pękniętą prezerwatywę, aby jak najmniej spermy się rozlało. Nie należy wtedy przepłukiwać pochwy gdyż może dojść do zakażenia chorobą weneryczną. Należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem, który oceni sytuacje i powie co należy robić dalej.
Warto zapytać się o „pigułkę po”, którą należy zażyć do 72 godzin po stosunku, a następną w 12 godzin później. Taka pigułka ma jednak dość nieprzyjemne skutki uboczne, a mianowicie rozregulowuje cykl hormonalny. Przed użyciem prezerwatywy zaleca się poćwiczyć na ,,sucho’’ ,oraz czytać dokładnie informacje zawarte na ulotce tak by pęknięta prezerwatywa nie musiała spędzać snu z powiek.