Wizyta w gabinecie ginekologicznym często kojarzy się ze skrępowaniem. Zwłaszcza dla tych kobiet, które przechodzą badania po raz pierwszy uczucie dyskomfortu oraz stres są tym co potrafi zniechęcić je do kolejnych wizyt. Dlatego bardzo ważny jest wybór specjalisty, do którego zwrócimy się o pomoc. Dobry ginekolog nie tylko zbada pacjentkę, ale także zadba o to by przez całą wizytę czuła się w miarę możliwości swobodnie. Dzięki temu pacjentka bez obaw wróci na kolejne wizyty kontrolne. Jest to szczególnie ważne gdyż wiele kobiet bojąc się wizyt, w rzeczywistości szkodzi własnemu zdrowiu, nie dając możliwości lekarzowi zbadania ich i ewentualnego zdiagnozowania choroby we wczesnej fazie rozwoju, w tym także nowotworów.

Również kobiety, które rozpoczynają życie seksualne powinny skonsultować się z lekarzem w celu zbadania stanu zdrowia. Jeśli pacjentka zdecyduje się na antykoncepcję, ginekolog pomoże także w doborze odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych o określonej zawartości hormonów. Wyróżnić możemy pigułki jednoskładnikowe zawierające niskie dawki jednego hormonu (gestagenu), oraz pigułki dwuskładnikowe zawierające syntetyczne gestageny oraz etynyloestradiol.

Tabletki dwuskładnikowe zazwyczaj stosuje się przez 21 dni rozpoczynając od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Po tym okresie należy zrobić siedmiodniową przerwę, podczas której powinno wystąpić krwawienie. W przypadku pigułek jednoskładnikowych stosowanie przebiega bez żadnych przerw, nawet w trakcie trwania krwawienia miesiączkowego.