Niezależnie od tego, czy pojawia się w wieku lat trzynastu czy piętnastu zawsze jest ogromnym wydarzeniem. Pierwsza miesiączka – bo właśnie o niej mowa – to sygnał, że dziewczynka fizycznie przeobraża się w kobietę.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej w piętnastym roku dzisiaj. Dzisiaj proces dojrzewania fizycznego zachodzi dużo szybciej. Menarche pojawia się około dwunastego roku życia. Aby moment wystąpienia pierwszej miesiączki był prawidłowy, musi to nastąpić między dziesiątym a siedemnastym rokiem życia.

Pojawienie się miesiączki to zawsze zwieńczenie długiego procesu dojrzewania fizycznego. W efekcie – obserwując bacznie swoje ciało – można spodziewać się tego, że miesiączka niebawem nastąpi. Powiększenie piersi i wystąpienie włosów łonowych sygnalizują zbliżającą się miesiączką.

Pierwsza miesiączka oznacza, że dziewczynka jest już w pełni dojrzała fizycznie. Może zajść w ciąże. Trzeba jednak pamiętać, że rozwój fizyczny nie zawsze idzie w parze z rozwojem intelektualnym, który przebiega o wiele wolniej.