Kolorowa wydzielina z pochwy (często charakteryzująca się dość nieprzyjemnym zapachem) jest doświadczeniem, z którym przynajmniej raz na jakiś czas zmaga się każda kobieta. W ginekologii wydzielina ta znana jest jako upławy, a lekarze często przypominają swoim pacjentkom, że lekceważenie jej może mieć negatywny wpływ na stan ich zdrowia.

Upławy mogą być białe, szare, różowe, w kolorze żółci i zieleni, a nawet brązowe. Często już na podstawie ich barwy można określić nie tylko przyczynę ich powstawania, ale również skalę problemu, z jakim boryka się pacjentka. Białe upławy (z grudkami przypominającymi twarożek) najczęściej świadczą o tym, że problemem pacjentki jest infekcja wywołana przez grzyby, gdy zaś mają one kolor szary, ich przyczyną bywają bakterie. Szczególnie alarmujące są upławy żółto-zielone, ich sprawcą jest bowiem najczęściej rzęsistek pochwowy, gdy zaś mają one odcień różowy, mogą świadczyć o owulacji.
Niekiedy upławy są też informacją na temat zmian o charakterze nowotworowym, ich pojawienie się, a zwłaszcza nawracający charakter, powinny być więc sygnałami świadczącymi o konieczności udania się do ginekologa.