Zaburzenia miesiączkowania u kobiet dojrzałych płciowo powinny zawsze budzić niepokój i skłonić do szukania przyczyn takiego stanu rzeczy. Oczywiście nie zawsze musi wiązać się to z chorobami, jednak jeśli ten problem będzie się powtarzał, albo sytuacja będzie szczególnie odbiegać od normy można udać się do lekarza by ocenić z czego problem może wynikać.

Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z różnych przyczyn, nie zawsze musi być to choroba. Współcześnie, gdy kobiety żyją w stresie, są mocno zapracowane to może wpływać na zaburzenia miesiączkowania. Wszelkie odstępstwa od normalnego trybu życia, nieprzespane noce, choroby, gorączka – to wszystko może wpływać na problem z regularnym miesiączkowaniem. Również problemy z otyłością albo anoreksją, braki żywieniowe, braki składników mineralnych, nieprawidłowa morfologia krwi.

W przypadku problemów z miesiączkowaniem w pierwszej kolejności należy rozważyć sobie jak wyglądał poprzedni miesiąc czy były czynniki, które wpływały na codzienne funkcjonowanie i mogły spowodować zaburzenia miesiączkowania.