Choć nietrzymanie moczu u kobiet nie jest wcale zjawiskiem rzadkim, trudno nie odnieść wrażenia, że w mediach orz w bezpośrednim otoczeniu samych zainteresowanych, rzadko można znaleźć informacje na jego temat. Ta wstydliwa dolegliwość jest w związku z tym postrzegana jako jeszcze bardziej niebezpieczna. Tymczasem medycyna jest dziś w stanie wskazać wiele czynników wpływających na nietrzymanie moczu u kobiet.

Gdy analizujemy nietrzymanie moczu, musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma jego rodzajami, a co za tym idzie, pojawiają się też jego dość zróżnicowane przyczyny. Czynnikami o decydującym znaczeniu przy najbardziej typowym ze schorzeń są zaparcia, zakażenia dróg moczowych, choroby neurologiczne oraz otyłość, choć okazuje się, że nietrzymanie moczu może być także konsekwencją palenia tytoniu oraz niekorzystnego wpływu na organizm niektórych przyjmowanych leków.

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu czynnikiem takim jest zwykle uszkodzenie mięśni dna miednicy znanych lepiej jako mięśnie Kegla.