Dzięki profilaktyce, oraz wczesnej diagnozie oraz prawidłowo przebiegającemu leczeniu rak piersi może być wyleczalny. Jest to najczęściej spotykany typ raka u kobiet. Trzeba regularnie wykonywać badania oraz samodzielnie badać ręcznie piersi i węzły chłonne w pobliżu piersi aż po pachy. Istotne jest to, iż badanie samodzielne nie zastąpi badania lekarskiego, ale ze względu na szybkie przerzuty i pojawianie się guzów, praktycznie w ciągu miesiąca można wykryć zmiany chorobowe.

Praktycznie nie ma sposobów, aby zapobiec rakowi. W grupie ryzyka są kobiety, u których matki, siostry, babcie i bliskie ciocie chorowały. Imperatywem więc jest wczesne diagnozowanie i leczenie. Do czynników zagrożenia rakiem piersi należą: rak drugiej piersi, łagodne choroby, nie bycie w ciąży, wczesna menopauza a także czynniki nazywane czynnikami socjoekonomicznymi, do których należy wyższy poziom socjoekonomiczny, celibat oraz miejski tryb życia.

Jeśli rak piersi jest wcześnie wykryty stosuje się chemioterapie, leczenie operacyjne z tendencją do ratowania piersi, czyli ich nie usuwania. Wtedy 90% chorych kobiet ma szansę na wyzdrowienie przy tym rzucie. Guz powyżej 2 cm jest już trudny do leczenia. Badania oraz sam rak piersi – nie bolą. Guz ma różne rozmiary i oczywiście nie boli, ale rośnie. Jest twardy, nieregularny, a na dodatek może ciągnąć w swoim kierunku sutek i powłoki skórne. Jest albo spłaszczenie albo zmarszczki na piersiach.

Drugim podstawowym badaniem, po ręcznym jest mammografia, ukazuje obraz promienisty bądź gwiaździsty. Obecnie istnieje kilka metod leczenia, które dobiera się w zależności od typu i stadium rozmiarów guza. Stosuje się zabieg chirurgiczny, radioterapię, hormonoterapię a także chemioterapię.