Zapalenie pochwy może być spowodowane przez różne czynniki. Między innymi można wyróżnić tak zwaną rzęsistkowicę spowodowaną pierwotniakiem rzęsistkiem pochwowym, a także zakażenie o podłożu grzybicznym wywołanym przez drożdżaki, oraz zakażenie o podłożu bakteryjnym.
Zapalenie pochwy może być wywołane przez wiele bakterii. Najczęściej jest jednak nią Gardnerella vaginalis. Chociaż uważa się, że zakażenie bakteryjne pochwy nie przenosi się droga płciową, zaleca się przebadanie partnera dla większej pewności.
W przypadku zapalenia rzęsistkowego znacznie częściej występują upławy, a w rozwiniętej fazie wydzielina staje się szaro-zielona, wodnista oraz wydziela nieprzyjemny zapach. Zakażeniu temu może towarzyszyć również świąd, a w momencie gdy dojdzie do zapalenia cewki moczowej, wystąpić mogą również zaburzenia w oddawaniu moczu.
Przyczynami zapalenia pochwy jest zazwyczaj młody wiek kobiety, stosowanie dopochwowych tamponów w czasie krwawienia miesiączkowego, a także zaburzenia miesiączkowania. Przyczyną może być także płukanie pochwy preparatami do higieny intymnej.