W czasie kontaktu intymnego narażeni jesteśmy na szereg chorób. Np. podczas całowania można zarazić się od partnera wirusem opryszczki.
Co zrobić aby minimalizować ryzyko zarażenia? Przede wszystkim trzeba dbać o odporność organizmu i nie pozwolić, by wirus się uaktywnił. Ważna jest prawidłowa ilość snu, czyli 6-7 godzin, zdrowe odżywianie – dieta zbilansowana, gdyż tylko taka zapewni organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Trzeba zadbać także o redukcję stresu, a więc rozwijać zainteresowania, pozwalające uwolnić się od stresu. Dużą rolę odgrywa przebywanie na świeżym powietrzu i ubieranie się odpowiednio do pogody – wystarczy spacer w stosownie dobranej odzieży, która nie przegrzewa i nie wychładza. Idealnej profilaktyki jednak nie ma, ale dbanie o siebie sprawi, że wirus rzadziej będzie się uaktywniać.

Gdy już opryszczka się pojawi, trzeba pamiętać, by nie dotykać opryszczki i chronić oczy przed wirusem. Jeśli stosujemy krem lub maść, natychmiast po tym należy umyć ręce. Mimowolne potarcie oka zakażonym palcem, może zakazić rogówkę oka i wywołać poważną infekcję. Osoby używające soczewek kontaktowych muszą zachowywać zdwojoną ostrożność i wyjątkowo dokładnie myć ręce przed każdym założeniem lub wyjęciem soczewek. Zaklejanie opryszczki specjalnym do tego celu przeznaczonym plasterkiem jest znakomitym środkiem prewencyjnym, chroniącym przed przypadkowym roznoszeniem wirusa. Jeśli jednak czujemy łzawienie, swędzenie i ból oka, trzeba natychmiast pójść do okulisty. Nieleczona infekcja rogówki może doprowadzić do poważnych komplikacji oka.