Profesjonalne badania ginekologiczne to usługi świadczone we wszystkich większych przychodniach kobiecych a także w prywatnych klinikach i szpitalach. Jak wybrać swojego lekarza ginekologa? Można zapytać się koleżanki czy cioci do jakiego lekarza uczęszcza. Dobrze jest znaleźć taką osobę z polecenia.

Ginekolog to bardzo ważna osoba w życiu każdej kobiety, zarówno tej młodej, jak i starszej. Wizyty powinny być wpisane na stałe w kalendarz każdej z Pań. Zarówno w prywatnej przychodni, jak i tej państwowej wykonywana jest dokumentacja medyczna. Jest ona własnością pacjentki.

Badanie ginekologiczne zaczyna się od wywiadu lekarskiego, a następnie pacjentka jest badana. Badanie kompleksowo wykonuje się poprzez włożenie wziernika ginekologicznego, czyli metalowej rurki, której ramiona po włożeniu do pochwy, po oddaleniu się od siebie, rozszerzają ścianki pochwy. W ten sposób można ocenić stan szyjki macicy. Włożenie wziernika powinno nastąpić po rozluźnieniu, tak aby nie było bolesne.

Badane są także powłoki brzuszne, można wyczuć nieprawidłowe zgrubienia. Przed każdym kolejnym użyciem, wziernik jest sterylizowany. Warto zaznaczyć, że dostępne są wzierniki plastikowe jednorazowe, o różnej wielkości, znacznie wygodniejsze w użyciu.